Miloš Hrdlička

Fotografování mne chytlo už v útlém věku :-)

Narodil jsem se v roce 1967 a s kratší přestávkou žiji v Teplicích.

O fotografování jsem se začal vážněji zajímat asi v 15-ti letech, kdy impulsem byla souhra několika okolností – spolužák se stejným zájmem, tátovo Flexaret s tehdy poměrně častou domácí „koupelnovou“ fotokomorou a učitel na průmyslovce, který toho o fotografii dost věděl. Po začátcích s Flexaretem jsem poměrně rychle přešel na Zenit TTL se základním objektivem a dokoupenými objektivy 28 a 135 mm z bývalé NDR. Následovala Praktica BX 20. V té době jsem začal dost chodit a lézt po horách a skalách, k čemuž se mi zdál jako nejuniverzálnější objektiv Pentacon 28 – 200 mm. Byl nejen univerzální, ale také bohužel velmi náročný na přesné zaostření. To mělo za následek, že jsem domů vozil spoustu rozmazaného odpadu. Vydržel jsem to s ním dost dlouho. Potom nazrál čas na přechod k autofokusu.

Volba padla na Minoltu 505 Si Super s nějakými nezbytnými doplňky. Příjemný stroj, udělal jsem s ním spoustu fotek. Teď bohužel leží zaprášená ve skříni… Proč? V době rozvoje digitálních fotoaparátů (myslím tím hlavně zrcadlovek) začala firma Minolta upadat, různě se transformovat – přes Konicu až k Sony. Takže když jsem začal přemýšlet nad digitální zrcadlovkou, rozhodl jsem se pro Canon a dnes to hodnotím jako dobrou volbu. Změna značky není jednoduchá, ale teď už je to snad navždy. Dnes tedy fotím fotoaparáty Canon, s objektivy v rozsahu 12 – 400 mm, k tomu blesk, konvertory, stativ a další doplňky. No a vše nosím v batohu a brašnách Lowepro. Tolik tedy mé fotografické curriculum vitae….

Teď něco o mých stránkách

Jsou zde umístěny fotografie z mé „digitální éry“, tedy přibližně od poloviny roku 2006. Drtivá většina fotografií je věnována přírodě a zvířatům. Jednak stále více obdivuji, jak jsou příroda a živočichové v ní dokonale zařízeni a navíc je pro fotografování zejména zvířat digitální fotoaparát ideální. Navíc – a to se mi stává dost často – i když se vracím z přírody domů s nepořízenou, nelituji toho. Už jen pozorování a pobyt v lese nebo u rybníka je výborná relaxace. Jinak se ale nevyhýbám žádným tématům a fotím téměř vše.

Obdivuji dokonalé fotografie volně žijících zvířat, není však vůbec jednoduché takové fotografie pořídit. Je mnoho dokonalých fotografií zvířat, které jsou však ve skutečnosti fotografiemi zvířat ochočených, vedených člověkem či jinak „přemluvených“ ke spolupráci. Není to nic špatného – pokud tedy není danému zvířeti ubližováno – jen myslím, že je třeba tuto skutečnost přiznat, zveřejnit. Z tohoto důvodu najdete v popisku fotografie zvířat (tedy těch, u kterých to je relevantní) číslici od 1 do 4. Co to znamená? Toto:

Kategorie 1 – přírodní dokument

Všechny fotografie přírody do kterých autor žádným způsobem nezasahoval. Jedná se o top třídu fotografií, opravdové wildlife.

Kategorie 2 – aranžovaná přírodní fotografie

Všechny fotografie volně žijících živočichů, při kterých autor použil například krmení, vábničky nebo nahrávky různých zvuků, aby se pokusil divoká zvířata nasměrovat do fotogeničtějších míst, pozic apod.

Kategorie 3 – fotografie zvířat chovaných v zajetí

Pro všechny fotografie zvířat chovaných například v zoo, ochočených zvířat, sokolnicky vedených dravců atd.

Kategorie 4 – montáž

Pro všechny fotografie, při kterých autor použil například dvojitou expozici, odstranil části fotografie klonovacím razítkem atd.

Poprvé jsem se s tímto číselným značením setkal u pana Václava Šilhy, fotografa především africké přírody. Ten se ve svém článku odkazuje na již zesnulého Fritze Pölkinga. Dlužno dodat, že většina fotografů, kteří opravdu umí a jejichž stránky pravidelně navštěvuji, svoje fotografie doprovázejí označením způsobu vzniku, byť třeba jinak, než je výše uvedeno.

Pokud by Vás některá z prezentovaných fotografií zaujala natolik, že by jste ji chtěli mít třeba doma na zdi, kontaktujte mne, určitě se domluvíme. Rovněž v případě, že by jste chtěli jakýkoliv snímek použít např. ke komerčním účelům, je samozřejmě dohoda možná.

Dole na stránce vidíte proužek se šedými políčky. Jas a kontrast monitoru nastavte tak, že uvidíte všechna políčka včetně těch krajních, žádná by se neměla slévat.

Doufám, že čas strávený na mých stránkách nebudete považovat za promarněný a když se sem občas vrátíte, budu rád!